Nusprendėte dirbti aukle? Svarstote, ar šis darbas tikrai jums? Nesvarbu ar tai būtų papildomas darbas studijuojant, trumpalaikė priežiūra savaitgaliais, o gal esate pavargusi nuo įtempto samdomo darbo ir jaučiate, kad pats metas pakeisti karjerą į darbą aukle. Atrinkome 8 punktus, kuriuos vertėtų apgalvoti nusprendus imtis auklės darbo.
1. Patirtis. Kaip ir dažname darbe, tėvai pageidauja, kad auklė turėtų patirtį. O ką jeigu jos nėra? Prižiūrėjote mažesnius brolius, seseris, pusbrolius ar pusseseres? Puiku – būtinai paminėkite arba paprašykite parašyti rekomendaciją, kad ir iš giminaičių. Ją galėsite įkelti savo yoopies.lt paskyrą. Užauginote savo vaikus? Nuostabu! Gyvenimiška patirtis pati geriausia mokykla, kurioje ne vien sausa teorija, bet ir visa amplitudė patirčių, praversiančių dirbant su vaikais. Neturint patirties lemiamas veiksnys gali tapti stipri motyvacija. Tikrai šeima paklaus jūsų, kodėl norite dirbti aukle. Apgalvokite savo atsakymą.
2. Išsilavinimas. Tiesa, kad auklės su pedagoginiu išsilavinimu sulaukia daugiau pasiūlymų. Tačiau, jei jo neturite yra galybė kitų būdų gauti reikiamų žinių. Vienas iš jų auklių kursai – puikus būdas gauti struktūrizuotas vaikų priežiūros gaires.
Pirmosios pagalbos kursai – naudingi tiek jums, tiek vaikui, tiek tėvams. Jei vaikas užspringo, nusidegino, nusivertė nuo kėdės – turėsite žinių ką daryti. Tėvai jausis ramiau, žinodami, kad nepasimesite ištikus nelaimei. Pirmosios pagalbos kursai vyksta ir nuotoliniu būdų, tad tikrai verta investicija į jūsų pasitikėjimą ir žinias dirbant su vaikais.
Mokymasis rodo žmogaus norą tobulėti. Manote, kokio čia mokslo reikia pažaisti ir pasirūpinti vaiku, jei nesiruošiate būti darželio auklėtoja ar mokytoja? Šioje srityje kaip ir visur informacija ir rekomendacijos atsinaujina ganėtinai dažnai. Kas tiko prieš 30 metų, nebūtinai tiks šiuolaikiniams tėvams.
Knygos, straipsniai, literatūra – rinktis tikrai yra iš ko. Gali atrodyti, kad jos aktualesnės tėvams, tačiau perskaičius bent kelis šaltinius turėsite platesnį ir gilesnį supratimą apie žmogaus augimo ir vystymosi etapus. Ar jums girdėti tokie terminai, kaip papildomo maitinimo gabaliukais metodas (Baby-led weaning), vaiko raidos etapai, lavinamosios veiklos, smulkioji motorika, Montessori ugdymo sistema, pirmųjų 7 vaiko metų svarba? Jei visa tai negirdėta, bus puiki proga pasidomėti prieš einant į pokalbį.
3. Komunikacija. Kuo daugiau klausinėkite šeimos prieš pradedant dirbti aukle. Neapsiribokite vien maisto, miego klausimais ar ką veikas mėgsta veikti. Koks jo migdymo būdas, ar nori sėstis ant puoduko, ar nori būti savarankiškas, o gal kaip tik reikia padrąsinimo būti savarankišku. Ar nori būti myluojamas, o gal kaip tik nori išlaikyti atstumą pradžioje? Kokia muzika patinka, o galbūt visai smagu būtų paklausyti negirdėtos klasikinės muzikos, džiazo, o gal net rokenrolo? Ar namuose leidžiama kūrybos laisvė, o gal tėvai kaip tik nori tvarkos ir reikalinga atidi priežiūra, mažajam Picasso? Nepamirškite po dienos, bent trumpai papasakoti tėvams, kaip praėjo laikas kartu. Tėvams tikrai įdomu, kas nutiko smagaus, su kokiais iššūkiais susidūrėte ar kokias išdaigas iškrėtėte. Grįžtamasis ryšys labai svarbus abiems pusėms – bendraukite.
4. Pasiruošimas. Kaip ir prieš kiekvieną darbą, taip ir čia reikės skirti laiko pasiruošimui. Skirkite bent pusvalandį apgalvojimui, ką nuveiksite su vaiku per dieną. Užduotį palengvintų temos pasirinkimas, galbūt artėja šventės, kokia ypatinga proga, diena, kaip kad gyvūnų, tečio, mamos diena. Ta tema galima ir veiklų susigalvoti. Panašykite internete nesudėtingų darbelių iš gamtoje ar tiesiog buityje randamų medžiagų. Jei tėvai neprieštarauja vaikui žiūrėti televizorių, pasidomėkite, ką tėvai norėtų, kad vaikas matytų. Galite patys paieškoti edukacinių programų vaikams, dainų užsienio kalba, pirštukų žaidimų. Žaidimams su vaikais idėjų galite rasti taip par ir čia Numatyti kelis žingsnius į priekį labai gera savybė dirbant su vaikais. Planas B, C ar net D, palengvins kylančius iššūkius.
5. Fizinis pasiruošimas. Mes tikrai ne apie sporto klubą Vaikai mėgsta būti nešiojami, o kur dar šokiai kartu, apžvalgos pro langą? Kėlimo neišvengsite, tad pagalvokite, ar galėsite pakelti vaiką, ar pavyks nuraminti mažąjį atradėją panešiojant. Dažnai tėvai ieško auklių ligos atveju, apsvarstykite ar nesate linkę greitai pasigauti virusų ir patys. Tvarkinga ir tikrai patogi apranga. Didžiąją laiko dalį leisite ant žemės žaisdami, tad ypač svarbu patogi apranga, tokia, kurios nebus gaila, jei veikas netyčia išteps. Sezoną atitinkanti apranga – nėra blogo oro pasivaikščiojimams, yra tik bloga apranga. Būtų nemalonu jeigu jums tektų grįžti dėl jūsų šąlančių kojų ar sušlapusių pirštinių.
6. Pagarba. Kiekviena šeima yra individuali ir gali nesutapti jūsų ir jos požiūriai vienokiu ar kitokiu klausimu. Šioje vietoje tai reiktų priimti, kaip darbo reikalavimus ir pirmoje vietoj yra šeimos taisyklės. Visgi, jei jus erzina vienoki ar kitoki reikalavimai, gal vertėtų paieškoti kitos šeimos?
7. Lankstumas. Galite būti puikiai pasiruošusi ir nusiteikusi nuotykių pilnai dienai su mažyliu, bet gali nutikti ir taip, kad jam ne nuotaika ir jis nori šiandien žaisti netrukdomas. Stebėkite vaiką, galbūt tą dieną jūsų užduotis bus tik būti stebėtoju.
8. Pastabumas. Jums jo tikrai labai prireiks. Teks naudotis visomis akimis, kiek tik jų turite Vaikai pilni fantazijos ir idėjų, net nežinosi, kada jie ką sugalvos nuveikti. Daugelis žino, kad tyla namuose reiškia, kad kažkas vyksta įdomaus Dirbant aukle su kūdikiais teks atidžiai įsiklausyti ir bandyti suprasti, ką jo vienoks ar kitoks garsas, elgesys ar mimika reiškia, kad teisingai atlieptumėte poreikius.
Auklės darbe labai daug meilės ir šiltų akimirkų, tačiau kartu jame pilna ir iššūkių. Tai darbas iš pašaukimo, kurio pagrindinis reikalavimas – meilė vaikams. Vaikai gali būti linksmi ar pikti, išdykę ar suirzę, paklusnūs ir nevisai, tad kantrybės iš jūsų pareikalaus.