Sužinosite
Jei šuo pragyveno apie du trečdalius savo gyvenimo, jis gali būti laikomas pagyvenusiu. Šiuo gyvenimo laikotarpiu naminiams gyvūnėliams reikia ypatingos priežiūros ir specialios dietos, kad jie jaustųsi gerai.
Straipsnyje aptarsime kokios dietos gyvūnams reikia įvairaus amžiaus, papasakosime apie pagrindinius vyresnio amžiaus augintinių mitybos principus bei apie gerą šunų maistą.
Pasirinkite dietą senyvo amžiaus gyvūnui
Bėgant metams šuo tampa mažiau aktyvus, lėtėja medžiagų apykaita. Vyresnio amžiaus gyvūnui reikalingas sumažinto kaloringumo meniu, antraip kils nutukimo ir kitų ligų rizika.
Galite pabandyti patys pasidaryti natūralų racioną ir gaminti maistą gyvūnui namuose, tačiau joje bus labai sunku subalansuoti visas reikalingas maistines medžiagas, vitaminus ir mineralus. Norėdami nustatyti porcijos dydį, turite būti ekspertas.
Seno šuns šeimininkui lengviau ir patikimiau nusipirkti savo amžių atitinkantį maistą. Juos atpažinti nesunku: ant pakuotės nurodyta, kad jos skirtos vyresnio amžiaus šunims.
Sunku išlaikyti tinkamą maistinių medžiagų balansą natūraliame maiste.
Yra maisto visų veislių vyresniems šunims ir vyresniems tam tikrų dydžių šunims. Vyresniems dideliems šunims skirtuose ėdaluose dažniausiai yra komponentų, stiprinančių sąnarius. Vyresnio amžiaus mažų veislių šunų maistas yra mažiau kaloringas nei suaugusiems, nes būtent maži šunys vyresniame amžiuje dažniau nutukę.
Maži vyresni šunys greitai priauga svorio
Neapribokite senstančio augintinio pasivaikščiojimais: jie leis jam ilgiau išlaikyti formą. Laikykitės tinkamo maitinimo režimo.
Vyresnio amžiaus šunį reikia šerti du kartus per dieną – ryte ir vakare, tačiau laikytis rekomenduojamo ant pakuotės nurodyto maisto kiekio. Jis apskaičiuojamas pagal specialias formules ir priklauso nuo šuns svorio.
Jei šuo išalks prieš įprastą šėrimo laiką ir paprašo ėdalo, dienos ėdalo normą galite skaidyti ne į dvi, o į keturias dalis ir duoti dažniau. Svarbu stebėti augintiniui skiriamos porcijos dydį ir stengtis šuns neperšerti. Jis nebėra tokia judrus kaip anksčiau, todėl lengviau priauga svorio.
Jei šuo nesuvalgo porcijos per 15 minučių, rekomenduojama išimti dubenį su pusiau suvalgytu maistu. Iki kito valgio šuo bus alkanas ir greičiausiai suvalgys naują maisto porciją su dideliu apetitu.
Jei vyresnio amžiaus šuo dažniau prašo maisto, dienos normą reikia padalyti į mažas porcijas.
Net jei šuo atrodo alkanas, rekomenduojamos ėdalo porcijos didinti nereikėtų: tai gali sukelti nutukimą.
Kasdien derinkite sausą ir šlapią maistą
Bet kuris šuo turėtų valgyti tiek sausą, tiek šlapią dietą. Jie naudingi gyvūnui, sprendžia įvairias problemas ir efektyviai papildo vienas kitą.
Sausas maistas savo kietu paviršiumi valo augintinio dantis, o jų sudėtyje esančios skaidulos stabilizuoja šuns virškinimą. Šlapias maistas naudingas šlapimo sistemos ligų profilaktikai, nes prisotina augintinio organizmą skysčiu.
Vyresniems augintiniams dažnai kyla apetito problemų, ypač tiems, kurie visada buvo išrankūs.
Norėdami sužadinti vyresnio amžiaus šuns apetitą, dalį šlapio maisto galite pašildyti mikrobangų krosnelėje iki šiek tiek aukštesnės nei kambario temperatūros, maždaug 35–40 °C. Maisto skonis ir kvapas sustiprės – greičiausiai gyvūnas jį valgys mieliau.
Aiškios proporcijos paskirstyme nenustatytos. Paprastai šuniui per dieną duodama nuo vieno iki dviejų pakelių šlapio maisto.
Jei šlapias maistas bus šiek tiek pašildytas, jis kvepės stipriau.
Senstančių gyvūnų imunitetas prastėja, todėl gali atsirasti naujų ligų arba paūmėti lėtinės. Maistas, skirtas vyresnio amžiaus šunims, padės palaikyti imunitetą: juose dažniausiai yra daugiau vitamino E, kuris būtent ir yra atsakingas už imunitetą.
Subalansuota mityba
Kai ant maisto pakuotės yra užrašas „Subalansuota mityba“ arba „Visavertis maistas“, tai reiškia, kad maiste yra visų jūsų šuniui reikalingų maistinių medžiagų moksliškai pagrįstais kiekiais. Neįmanoma savarankiškai parinkti papildomų vitaminų ir mineralų papildų bei preparatų: jie gali sukelti tam tikrų vitaminų ir mineralų perteklių. Tai gali būti pavojinga šuns sveikatai.
Papildomų vitaminų į subalansuotą pašarą gali papildyti tik veterinaras, jei mano, kad tai reikalinga konkrečiam gyvūnui.
Maiste esantis vitaminas E padeda palaikyti senstančio šuns imuninę sistemą. Pagyvenęs gyvūnas turi būti vežamas pas veterinarą bent kartą per tris ar keturis mėnesius. Vaistinį maistą duokite tik taip, kaip nurodė gydytojas.
Pabaigai
Vyresnio amžiaus šunims lėtinės ligos paūmėja su amžiumi. Tipiškiausios su amžiumi susijusios ligos yra lėtinis inkstų nepakankamumas, antsvoris, artritas, kepenų ligos. Tokiais atvejais veterinarijos gydytojas dažnai skiria maitinimą specialiais vaistiniais pašarais.
Nerekomenduojama jų pirkti ir duoti patiems be gydytojo recepto, nes tai yra kompleksinės terapijos dalis. Vien pašaru gyvulio nepagydysite.
Šaltinis: dimedium.lt