Sužinosite
Alinančių vasaros karščių metu bene kiekvienas galime norėti atpalaiduojančios ir nuraminančios oro kondicionieriaus suteikiamos gaivos. Todėl šiandien daugeliui žmonių labai sunku įsivaizduoti kasdienybę be šio modernaus įrenginio, kuris karščiausiais metų mėnesiais užtikrina vėsą ir komfortą. Tačiau tikrai ne kiekvienas žino, kaip atsirado oro kondicionieriai ir kokia yra jų istorija.
Oro kondicionierių pradžia
Patalpų vėsinimo koncepcija atsirado dar prieš tūkstančius metų. Senovės egiptiečiai ir persai naudojo įvairius būdus, kad karštomis vasaromis jų gyvenamosiose patalpose būtų vėsiau. Jie naudojo vėjo gaudykles – aukštus, į kaminus panašius statinius, kurie gaudydavo vėjus ir nukreipdavo juos į namus. Indijoje buvo naudojamos garuojančios vėsinimo sistemos, vadinamosios „khus“, kai vandenyje mirkytos nendrės buvo kabinamos languose, kad atvėsintų įeinantį orą.
Šiuolaikinės oro kondicionavimo sistemos gimimas
Šiuolaikinis oro kondicionierius atsirado dėka Williso Havilando Carrierio. 1902 m. amerikiečių inžinierius Carrieris sukūrė pirmąją pasaulyje mechaninę oro kondicionavimo sistemą. Jo kūrinys buvo skirtas ne asmeniniam komfortui, o temperatūros ir drėgmės kontrolei Bruklino (Niujorkas) spaustuvėje. Drėgmės kontrolė buvo labai svarbi, kad popierius neišsiplėstų ir rašalas neišsitrintų.
Carrierio sistemoje buvo naudojami ventiliatoriai, ritės ir šaltnešiai, kad būtų veiksmingai kontroliuojama temperatūra ir drėgmė. Taip atsirado oro kondicionavimo pramonė, o Carrierio įmonė „Carrier Corporation“ tapo pirmaujančia šios rinkos dalyve.
Oro kondicionavimo sistemų tobulėjimas
XX a. pradžioje oro kondicionavimo technologijos toliau vystėsi. Kino teatrai buvo vienos pirmųjų viešųjų vietų, kuriose buvo pradėta naudoti oro kondicionavimo sistema, nes vasaros seansų metu ji padėdavo pabėgti nuo alinančio karščio. Vis labiau plintant oro kondicionavimui, jis sukėlė revoliuciją įvairiose pramonės šakose – nuo gamybos ir maisto produktų konservavimo iki sveikatos priežiūros ir gyvenamųjų patalpų komforto.
Antrojo pasaulinio karo vaidmuo
Antrasis pasaulinis karas suvaidino svarbų vaidmenį oro kondicionavimo technologijų plėtrai. Poreikis palaikyti kontroliuojamą aplinką įvairių medžiagų gamybai karo metu paskatino oro kondicionavimo sistemų inovacijas. Po karo šie patobulinimai pateko į gyvenamuosius namus ir komercines patalpas, todėl oro kondicionavimo sistemos tapo labiau prieinamos plačiajai visuomenei.
Gyvenamųjų patalpų oro kondicionavimas
Šeštajame ir septintajame dešimtmetyje pradėjo populiarėti gyvenamųjų namų oro kondicionavimo sistemos. Oro kondicionieriai, kuriuos buvo galima įrengti atskiruose kambariuose, tapo įprastu reiškiniu daugelyje gyvenamųjų būstų. Centrinės oro kondicionavimo sistemos, galinčios vėsinti visus namus, greitai tapo populiaria naujų namų dalimi.
Energijos vartojimo efektyvumas ir aplinkosaugos problemos
Bėgant dešimtmečiams oro kondicionavimo sistemos energijos vartojimo požiūriu tapo efektyvesnės ir draugiškesnės aplinkai. Buvo atsisakyta naudoti ozono sluoksnį ardančius šaldymo agentus, pavyzdžiui, chlorfluorangliavandenilius (CFC), ir imta naudoti ekologiškesnes alternatyvas. Be to, technologijų pažanga leido padidinti energijos vartojimo efektyvumą, todėl sumažėjo mūsų namų ir darbo vietų vėsinimo poveikis aplinkai.
Išmanusis vėsinimas ir oro kondicionavimo ateitis
Šiandien oro kondicionavimo sistemos tvirtai žengė į išmaniųjų technologijų erą. Išmaniuosius termostatus ir oro kondicionierius galima valdyti nuotoliniu būdu naudojant išmaniuosius telefonus, taip optimizuojant energijos naudojimą ir užtikrinant didesnį komfortą bei patogumą. Be to, dėl vėsinimo technologijų naujovių, įskaitant kintamo greičio kompresorius ir pažangias filtravimo sistemas, oro kondicionavimo sistemos tampa efektyvesnės ir gali pagerinti patalpų oro kokybę.
Žengiant į priekį, oro kondicionavimo sistemų ateitis atveria bene neribotas galimybes. Mokslininkai tiria naujas medžiagas ir technologijas, kad vėsinimo sistemos taptų dar efektyvesnės energijos vartojimo požiūriu ir draugiškesnės aplinkai. Taip pat vis daugiau dėmesio skiriama tvarių vėsinimo sprendimų svarbai kovojant su klimato kaita ir mažinant su oro kondicionavimu susijusį anglies dioksido pėdsaką.