Ar reikalingas pastato energinio naudingumo sertifikatas parduodant 1920 m. statybos namą. Sodybą parduodu savo draugui, jam sertifikatas nereikalingas. Ar galima kažkaip parduoti pastatą be naudingumo sertifikato. Norime kuo pigiau išsisukti be sertifikato – tokie ir panašūs klausimai adresuojami pastatų pardavėjų sertifikuotojams.
Šiuo metu norint parduoti ar išnuomoti nekilnojamąjį turtą privaloma sandorio metu turėti energetinio naudingumo sertifikatą. Be šio dokumento, sandorio veiksmas, pirkimo-pardavimo sutartis nebus tvirtinama. Daug pastatų savininkų, kad reikia pastato energinio naudingumo sertifikato, sužino, tik atvykę į notarų biurą. Notaras pats rekomenduoja pastato sertifikuotoją arba tiesiog liepia patiems susirasti internete. Skubantys, norintys kuo greičiau atlikti veiksmą – pirkimo-pardavimo sutartį, paskutinę akimirką suskumba ieškotis sertifikuotojo. Paprastai pastato energinio naudingumo sertifikavimas kaina apie 100-200 Eur.
Energinio naudingumo sertifikatas kainuoja brangiai, nes suteikti tokią paslaugą gali tik sertifikuotas specialistas turintis tam leidimą iš Sppc. Sertifikavimas užima daug laiko ir kruopštumo. Paskaičiavus energetinio naudingumo sertifikatą jį reikia užregistruoti sertifikatų centre. Kaina priklauso nuo pastato sudėtingumo, jo ploto, aukštų skaičiaus ir žinoma sertifikavimo laiko. Patartina sertifikatą užsisakyti bent likus iki sandorio 5 dienoms, tada neišbrangs sertifikato kaina dėl skubumo. Jeigu Jums reiks sertifikatą paskaičiuoti ir užregistruoti per 1 darbo dieną, tokio pastato energinio naudingumo sertifikato kaina tikrai bus ženkliai didesnė, nes sertifikuotojas turės atidėti kitų klientų pradėtus darbus ir netgi kartais dirbti per visą naktį prie Jūsų sertifikato projekto.
Yra išlygų kada energinio naudingumo sertifikavimas neprivalomas. Minimalūs privalomi pastatų energinio naudingumo reikalavimai nenustatomi pastatams, kurie yra kultūros paveldo statiniai, jeigu, laikantis reikalavimų, būtinų užtikrinti tam tikrą energinį naudingumą, nepageidautinai pasikeistų charakteringos jų savybės ar išvaizda. Sertifikato nereikia ir tuomet, kai pastatas yra laikinas, skirtas naudoti ne ilgiau negu dvejus metus. Jo nereikia ir nedaug energijos sunaudojantiems gamybos ir pramonės, sandėliavimo paskirties bei žemės ūkiui tvarkyti skirtiems negyvenamiesiems pastatams.
Atskirai stovintiems pastatams, kurių bendras naudingasis vidaus patalpų plotas yra ne didesnis kaip 50 kvadratinių metrų, bei poilsiui, sodui skirtiems pastatams, naudojamiems ne ilgiau kaip keturis mėnesius per metus; nešildomiems pastatams taip pat nereikia sertifikato.
Energinio naudingumo sertifikatą gali išduoti per 1 dieną, kompanija www.sertifikatas24.lt dirbanti daugiau kaip 5 metus.