Darželis ar auklė: kuri priežiūra tinkamiausia mano vaikui?

Darželis ar auklė: kuri priežiūra tinkamiausia mano vaikui?

Sužinosite
 1. Darželis
 2. Auklė

Kiekvienoje šeimoje, vaiką prižiūrinčiam nariui atėjus laikui sugrįžti į darbus, mokslus ar atsiradus poreikiui vaiką kažkur palikti, iškyla dvejonės, kas juo pasirūpins geriausiai? Neturintiems galimybių palikti mažylį seneliams lieka du pasirinkimai – darželis arba auklė.

Be abejo vieno atsakymo nėra, visi vaikai, šeimos ir jų situacijos labai skirtingos. Tiek vienas, tiek kitas variantas turi savo pliusų ir minusų. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir ką apsvarstyti prieš priimant sprendimą, aptarsime šiame straipsnyje.

Darželis

Ugdymo įstaiga organizuojanti vaikų priežiūrą grupėje.  Vaikų kiekis labai priklauso nuo įstaigos, tačiau vidutiniškai valstybiniuose darželiuose dažniausiai būna nuo 15 iki 24 vaikų. Privačiame darželyje nuo vos kelių iki keliolikos, priklausomai nuo konkretaus darželio.

Darželio privalumai

 • Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl tėvai renkasi darželį – socializacija. Tikimasi, kad mažyliai išmoks bendrauti, dalintis, palaukti, susiras draugų, kurs santykius.
 • Didelis pliusas darželio yra struktūrizuota dienotvarkė. Vaikai saugiau jaučiasi žinodami, kas po ko vyksta, kada pusryčiai, pietūs ir vakarienė, kada pietų miegelis ir kada ateis tėveliai pasiimti. Rutina vaikams į naudą, ko ne visada pavyksta laikytis būnant namuose su aukle.
 • Darželyje samdomi tik pedagoginį (arba tuo metu mokomasi) išsilavinimą turintys darbuotojai. Vesdami vaiką į darželį, galite būti tikri, kad prižiūrintys asmenys, turi išsilavinimą, reikalingą darbui su vaikais.
 • Kaina. Pigiausias variantas vaiko priežiūrai – valstybinis darželis. Pilnai lankant ir gaunant maitinimą valstybinis darželis atsieis iki 100 eur per mėnesį. Tuo tarpu privatus darželis – žymiai brangiau. Pavyzdžiui privataus darželio kaina Vilniuje be savivaldybės kompensacijos siekia nuo 250eur iki 700eur per mėnesį neįskaičius maitinimo. Renkantis privatų darželį, jo kaina neretai nesiskiria ir nuo auklės kainos.

Darželio trūkumai

 • Prie darželio ritmo ir tvarkaraščio turėsite prisitaikyti jūs. Pavyzdžiui ilgai miegantiems vaikams, mėgstantiems vėliau pusryčiauti ar turintiems visai kitokį dienos ritmą, gali būti sunku persiorientuoti prie naujo tvarkaraščio.
 • Personalo kaita. Ar privatus darželis, ar valstybinis dažnai tiesa yra ta, kad darbuotojai keičiasi dažnai. Prieraišiems, mažiems vaikams tai gali būti iššūkis. Pripratus prie vienos, staiga atsiranda kita, tuomet vėl tenka kurį laiką pratintis.
 • Dažni susirgimai. Tiek gydytojai, tiek tėvai sutinka, kad ten kur susibūrimai – ten ir dažnos ligos. Turint omenyje, kad vaikai pradeda lankyti darželį rudenį – neišvengiamai bus ir susirgimų. Nuo paprasčiausio peršalimo iki infekcinių ligų. Silpnesnio imuniteto vaikai į darželį dažniau neina, nei eina. Tai bene pagrindinė priežastis, kodėl tėvai ima svarstyti apie auklės paslaugas.

  Auklė

  Individuali vaiko priežiūra, atliepianti visus reikalingus fizinius, emocinius ir socialinius poreikius.  Saugiausias, bet brangiausias variantas. Tėvai kartais baiminasi, pasirnkdami auklės paslaugas, kad vaikas neišmoks bendrauti, dalintis, palaukti visada būdamas su aukle. Tačiau tai lengvai galite išspręsti sutardami su aukle, kad tokie vaiko įgūdžiai jums labai svarbūs. Prašykite vaiką vesti kuo daugiau į žaidimų aikšteles, būrelius, užsiėmimus, muzikos pamokėles.

  Auklė vienareikšmiškai geriausias pasirinkimas daug sergantiems vaikams. Nors galima išgirsti pasisakymu, kad vaikui sirgti per mokslo metus iki 10 kartų normalu, visgi žmonių organizmai labai skirtingi. Kas vienam liga gali būti imuniteto formavimasis, kitą dažnas sirgimas gali nemažai išvarginti. Įsisukus ligų ratui pavargsta ir vaikas, ir tėvai.

  Auklės privalumai

  • Lengvesni pirmieji išsiskyrimai. Vien tai, kad vaikui tenka atsiskirti su tėvais ir pasilikti su svetimu žmogumi, yra pirmas didelis stresas. Auklės atėjimas į namus situaciją tikrai gali sušvelninti, nes nesikeičia bent aplinka – vaiko žaislai, lova, puodukas ir visi kiti įprasti dalykai lieka nepakitę.
  • Tinkama auklė gebės pasirūpinti individualia vaiko fizine, socialine ir emocine būkle. Visas auklės laikas ir dėmesys bus skirtas tik jūsų vaiko priežiūrai. Jos lankstesnės, nei kad darželyje dirbančios auklėtojos. Auklė gali būti puikus tarpkultūrinis pažinimo šaltinis. Auklių paieškų platformose galite surasti auklę iš kitos šalies, kuri dar papildomai, kaip bonusą galės pamokyti vaiką ir naujos kalbos.
  • Lankstus grafikas. Auklė tikrai lanksčiai gali prisitaikyti tiek prie jūsų darbo grafikos, tiek prie vaiko individualios rutinos. Ateiti anksčiau ar vėliau į darbą. Toks variantas tinka šeimoms, kur tėvai dirba slenkančiu ar nepastoviu grafiku.

  Auklių trūkumai

  • Auklės paslaugos kainuoja tikrai brangiau lyginant su valstybiniu darželiu. Yoopies duomenimis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje vidutinė valandinės auklės kaina 2022 metais gali svyruoti nuo 4-8 eur už valandą. Nuolatinės auklės mėnesio atlygis didmiesčiuose gali svyruoti nuo 600-1000eur, o mažesniuose miestuose atsiseis 3,5-5 eur už valandą arba jei tai nuolatinė priežiūra – 400-600eur.
  • Jei darželyje susirgus auklėtojai, kažką ją pavaduoja, tai susirgus auklei, teks ieškoti kitos priežiūros.
  • Paieškos gali užtukri. Surasti žmogų, kuriam patikėsite savo didžiausią turtą gali užtrukti nemažai laiko. Geriausias variantas – rekomendacijos. Jei turite draugų, pažįstamų ar kaimynų, kurie nuoširdžiai gali rekomenduoti auklę prašykite kontaktų. Galite išsiklausinėti buvusios šeimos net ir smulkiausias detales. Kitas variantas paieškos platformos. Sugaišite mažiau laiko tiesiog dėdami skelbimus ar ieškodami auklių  internete, pasinaudojant auklių paieškos platformomis.

Parašykite komentarą