Sužinosite
Energinio naudingumo sertifikatas: ar tai naudingas dokumentas?
Ruošiatės parduoti ar nuomoti būstą ir norite gauti kuo didesnę naudą? Tad jums verta pagalvoti apie energinio naudingumo sertifikatą, kurio pagalba ne tik galėsite pirkėjams ar nuomininkams suteikti informaciją apie būstą, bet ir sau pasiekti ekonominės naudos, būstą parduodant ar nuomojant brangiau. Šiais laikais gauti šį sertifikatą nėra sudėtinga, svarbu tik surasti tinkamus profesionalus, kurie beveik visą darbą padarys už jus.
Kokią informaciją verta žinoti apie energinio naudingumo sertifikatą?
Pastato energinis efektyvumas yra vertinamas raidėmis (A++, A+, A, B, C, D, E, F, G). A grupė žymi pačią efektyviausią energijos naudojimą, o F ir G žymi, kad pastatas energiją naudoja labai neefektyviai. Šių dienų pastatyti pastatai daugiausia pasižymi aukščiausios klasės vertinimu. Tad renkantis būstą, visada naudinga prašyti šio sertifikato, nes tai galės jums sutaupyti ne mažą sumą, nes bus aiškus dokumentas, kuris parodys, kokia energija yra suvartojama. Be to, tai yra vietos ir deryboms, jei pastatas yra įvertintas žemiausiai klasei, nes tada, didelė tikimybė, kad reikės investuoti į energijos taupymą. Parduodant būstą jis yra taip pat naudingas, nes galėsite pateikti informaciją ir būstą parduoti brangiau, jei žinoma, jis įvertintas aukščiausioje skalėje.
Kaip elgtis, jei pastatas yra mažiausio energinio naudingumo, o jį reikia parduoti?
Jei pastatas įvertintas mažiausio energinio naudingumo grupėje, galbūt vertėtų ne iš karto jį pardavinėti, o pasinaudoti rekomendacinio pobūdžio informacija ir pakeisti/suremontuoti nurodytas sistemas, kad būstas sunaudotų kuo mažiau energijos ir vertinant jį iš naujo, jis papultų į aukštesnę naudingumo skalę (prie šio sertifikato dažniausiai yra pateikiama informacija, ką reikėtų pagerinti, kad pastatas sunaudotų mažiau energijos). Taip galėsite padidinti jo kainą, o ir pirkėjams tai bus patrauklesnis pirkinys, nes jie galės apsiskaičiuoti, kokios kainos bus kai ateis šildymo sezonas.
Energinio naudingumo sertifikatas – kada jis yra privalomas?
Energinio naudingumo sertifikatas yra privalomas pastatams, kurie yra nuolatos gyvenami ir juose įrengta šildymo sistema ir negyvenamų namų tam tikroms dalims. Pateikiame sąrašą, kada jį turėti privaloma:
- Pabaigus statyti naujus pastatus.
- Pabaigus pastato renovaciją (tai turi būti kardinali renovacija, nuo kurios priklauso energijos sunaudojimas).
- Norint parduoti ar išnuomoti bustą/pastatą.
- Pastatams, kurių viduje didesnis nei 250 kvadratinių metrų naudojamo ploto sudaro prekybos patalpos, poilsio paskirties patalpos, sporto patalpos, administracinės ar kultūros patalpos ir kt.
Tekstas publikuotas veikla24.lt redakcijos