Kuo pakeisti plastikinius maišelius?

Kuo pakeisti plastikinius maišelius?

Tačiau nuo ko gi prasidėjo plastiko gamyba ir naudojimas, kodėl jis užima tiek daug vietos mūsų kasdienybėje?

Pirmasis plastikas buvo išrastas dar XIX amžiaus pabaigoje.

O XX amžiuje įvyko plastiko gamybos revoliucija – belgų chemikas ir sumanus rinkodaros specialistas Leo Baekelandas 1907 m. Niujorke sukūrė pirmąjį visiškai sintetinį plastiką – nebrangų, nedegų ir universalų plastiką, žymėjusį šiuolaikinės plastiko pramonės pradžią.

Masinis plastiko naudojimas prasidėjo po Antrojo Pasaulinio karo – pirkėjai buvo pavargę nuo taupymo karo metu ir norėjau “nusipirkti daugiau už mažiau”. Gamintojai įvertino plastiko žaliavos sąnaudų mažumą ir pateikė rinkai pigių plataus vartojimo prekių.

Šiandien gaminama dešimtys skirtingų plastikų rūšių, tokių kaip polietilenas, kuris plačiai naudojamas gaminių pakuotėms, ir polivinilchloridas (PVC), dėl savo tvirtumo ir ilgaamžiškumo naudojamas statybose ir vamzdžiuose.

Plastikas yra visur ir visose mūsų gyvenimo srityse.

Tai nepamainoma žaliava medicinos priemonių gamyboje. Tačiau buityje… Ar mums tikrai reikia tiek daug plastikinių maišelių ar gėrimų vienkartiniuose plastiko buteliuose? Plastikinės maisto plėvelės arba plastikinių ausų pagaliukų? Juk dar prieš 30 metų viso to Lietuvoje nenaudojome. Ar dar prisimenate, kad  močiutės ir mamos į parduotuvę nešdavosi savo medžiaginius maišelius?

Per pastaruosius 10 metų Pasaulyje pagaminta daugiau plastiko nei per visą praėjusį šimtmetį, o 50 procentų mūsų naudojamo plastiko yra vienkartinio naudojimo ir iš karto išmetamas.

40 procentų pagaminto plastiko sudaro pakuotė (161 milijonas tonų), naudojama tik vieną kartą, o tada išmetama.

JAV pirkėjai sunaudoja po vieną plastininį maišelį kasdien. Tuo tarpu Danijoje vienas pirkėjas sunaudoja keturis plastikinius maišelius per metus.

Vadinasi galime kokybiškai gyventi naudodami mažiau plastikinių maišelių (juk Danija asocijuojasi su kokybe).

Tai įrodė ir šalys, uždraudusios plastikinių maišelių naudojimą.

2002 metais Bangladešas tapo pirmąja valstybe, uždraudusia vienkartinių plastikinių maišelių naudojimą. Dabar Pasaulyje jau 77-iose valstybėse vienaip ar kitaip draudžiama naudoti plastikinius maišelius.

Šiuo metu rinkoje yra toks didelis daugkartinio naudojimo pirkinių maišelių pasirinkimas: nuo mažų iki didelių, siaurų ir plačių, sintetinio audinio ir natūralios drobės, su kišenėmis. Pagalvota ir apie vaisius bei daržoves, kuriuos galime dėti į daugkartinius medvilnės maišelius.

Pabandykite bent 1 kartą per mėnesį į parduotuvę nusinešti savo maišelį. Per metus būsite sutaupę 12 vienkartinių plastikinių maišelių. O jeigu 2 kartus per mėnesį į parduotuvę nusinešite savo, Jums patogų daugkartinio naudojimo maišelį? Tokį susitarimą sudarę su kaimynu, kiek plastiko maišelių sutaupysite ?

Straipsnis parengtas kitų rašytojų, patalpintas Veikla24 komandos.

 

Parašykite komentarą